BARBARA HANUŠ

 

Barbara Hanus3

 

 

Rojena 14. januarja 1960 v Ljubljani

pedagoginja, knjižničarka, učiteljica slovenščine, avtorica knjig za otroke in odrasle

Taleška 1, 4260 Bled

e-naslov: barbara.hanus@guest.arnes.si

 

Odraščala sem v bližini Pionirske knjižnice, ko je bila ta še v vili Čira čara in so bili v njej zaposleni Marjana Kobe, Dane Zajc in Saša Vegri. Rada sem brskala med knjigami, ena mojih najljubših je bila Ptički brez gnezda, zato sem želela postati mladinska sodnica. Po maturi sem ugotovila, da me bolj kot pravo privlačita slovenščina in pedagogika. Vzporedno sem vpisala še knjižničarstvo. Po zaključku študija sem delala kot šolska pedagoginja, kasneje pa kot učiteljica v podaljšanem bivanju, profesorica slovenščine v osnovni in srednji šoli ter šolska knjižničarka. Pa sem si zaželela spremembe, devet let sem poučevalo slovenščino potomce slovenskih izseljencev v Bosni in Hercegovini, zdaj delam kot učiteljica slovenščine na Filološki fakulteti Univerze v Banjaluki.

 

Ko sem bila še gimnazijka, je imela revija Mladina literarno prilogo Mlada pota, njen urednik je bil Miha Avanzo in on je bil prvi, ki je prebiral in objavljal moje pesmi. Izšle so v zbornikih Škucev literarni zbornik (1981) in Pesniški almanah mladih (1982).

 

Zgodbe za otroke in razmišljanja o vzgoji otrok sem začela objavljati v reviji Otrok in družina, pred tridesetimi leti pa sem postala del uredništva Cicidoja in Cicibana. Delala sem kot zunanja urednica, pisala sem za prilogo Za starše, nastajale so zgodbe, slikopisi in uganke, sestavljala sem Vesele šole in didaktične naloge. Didaktične naloge so zbrane v različnih delovnih zvezkih.

 

Kmalu po diplomi sem se eno leto strokovno izpopolnjevala v Mednarodni mladinski knjižnici v Münchnu. Leta 1997 sem zagovarjala magistrsko delo z naslovom Slovenska mladinska književnost in njena recepcija v pedagoškem procesu. Sem avtorica beril in delovnih zvezkov za učence od 1. do 5. razreda. 

 

 

Nagrade

 

Slikanica Rojstni dan se je uvrstila med finalistke za nagrado Izvirna slovenska slikanica (2009). Uvrščena je tudi v evropsko zbirko slikanic.

 

Nagrada Slovenske sekcije IBBY za delovanje na področju promocije mladinske književnosti in branja (2010).

 

Priznanje Bralne značka za izjemno mentorsko delo na področju bralne kulture (2022).

 

 

Izbor literature

 

Slikanica Mali morski ježek in mala morska deklica (1998),

večjezične slikanice o Jakobu in muci Mici: Rojstni dan (2009), Novoletna smrečica (2010), Maškare (2011),

kartonke o zajčku in muci: Različna sva, rada se imava (2013), Kje živijo živali (2013),

slikanica Beti in Cej nakupujeta (2014),

poučne knjige Križkraž – Slovenijo spoznaš (2019) in zbirka nalog Križkraž – po Sloveniji se igraš (2020), Križkraž – veliko znaš (2023) in Križkraž – pokaži, kaj znaš (2023),

večjezični slikanici Markova čelada (2020), Najboljše igre (2024),

kratke zgodbe Obliž za moč in pogum (2021), Luka lovi, Marko miži (2023) in Kevinovi oslički (2024),

slikopisi Baba sede v balon (2024).

 

 

Program za otroke in mladino

 

Zgodbe o Jakobu in muci Mici in slikanici Markova čelada ter Najboljše igre so izhodišče za pogovor o večjezičnosti in sprejemanju drugačnosti.

Ob zgodbah iz vsakdanjega življenja, zbranih v knjigah Obliž za moč in pogum, Luka lovi, Marko miži in Kevinovi oslički se pogovarjamo o čustvih literarnih likov in o naših čustvih.

Nagajivi škrat iz slikanice Beti in Cej nakupujeta nas vabi, da se poigramo z besedami.

Ob knjigah o Sloveniji odkrivamo, kaj v Sloveniji lahko vidimo in doživimo. Spoznamo legende, povezane z nastanki slovenskih krajev. Iščemo odgovore na vprašanja, ki so zbrana v dveh knjigah kvizov.

Kako nastaneta Cicido in Ciciban, kako nastane knjiga – od besedila in ilustracije do tiskarne.

Vse dejavnosti so primerne že za predšolske otroke, pogovor in igro z besedami pa nadgradimo z dejavnostmi za šolarje. S starejšimi učenci in srednješolci se pogovarjam o pomenu večjezičnosti in o migracijah, preberem jim tudi odlomke iz svojih knjig za odrasle.

 

 

Povezave

 

https://sl.wikipedia.org/wiki/Barbara_Hanu%C5%A1

https://www.miszalozba.com/avtorji/barbara-hanus/

Avtorski portal Mladinske knjige - Barbara Hanuš (mladinska-knjiga.si)


Markova čelada
:
https://www.youtube.com/watch?v=1Mvh74RWUw8&t=4s,
https://www.youtube.com/watch?v=CV3RGtER50E