Medgeneracijsko branje
MEDGENERACIJSKO BRANJE 2021/2022
V tem šolskem letu se je v MG projekt javilo 32 skupin.
Tem smo poslali vsega skupaj 830 izvodov knjig iz zbirk Zlati bralec/zlata bralka Društva
Bralna značka Slovenije – ZPMS, Rastem s knjigo JAK-a in darila slovenskih založb (Beletrina,
Družina, Grlica, Hart, Knjižna zadruga, Mladinska knjiga, Morfemplus, KUD Sodobnost
International).
Do 6. 6. 2022 smo prejeli poročila 33 skupin o 82 bralnih srečanjih: 4 skupine so izvedle po 5 srečanj, 7 skupini po 4 srečanja, 3 skupin po 3 srečanja, 6 skupin po 2 srečanji in 13 skupin po eno srečanje.
_____________________________________________________________________________________________________________
Na terenu se na različne načine trudijo, da bi v MG skupinah brali in se pogovarjali o prebranih knjigah:
Osnovna šola Cvetka Golarja Ljutomer,
šola s prilagojenim programom z nižjim izobrazbenim standardom in posebnim programom vzgoje in izobraževanja
Mentorica Nataša Magdič Kukolj poroča: V skupini podaljšanega bivanja, ki jo obiskuje 12 učencev od 5. do 9. razreda, smo brali in obravnavali smo Veveriček posebne sorte (Svetlana Makarovič) in Povodni mož (France Prešeren). Aktivnosti so trajale od februarja do maja 2022. Ta skupina učencev je prebrani besedili na svoj način brala in posredovala ostalim učencem na šoli; po branju besedil so namreč nastale ilustracije, ki so jih zvezali v knjižico Veveriček posebne sorte malo drugače oz. posneli v filmček o Povodnem možu.
Povezava do filmčka Povodni mož: https://video.arnes.si/watch/t7gt0j93zt8s
Vida Tivadar, knjižničarka in MG mentorica pa je o Noči branja, 2. junija 2022, zapisala takole: Srečanje smo začeli z literarno ustvarjalko Metko Prelog iz Murske Sobote, profesorico slovenščine in pedagoginjo, ki je prebrala pravljico »Taju nagaja Samo«, zgodbico o psičku Taju, ki je žrtev nasilnega Sama. Mladim bralcem je bila zgodba razumljiva, saj so po pogovoru s pisateljico prepoznali vzorce svoje okolice. Avtorica se je z učenci pogovorila, kako je v primeru nasilja potrebno ravnati.
Nato je pisateljica pozdravila zlatega bralca, ki je vsa leta pridno bral in mu čestitala. Čestitke so prejeli vsi prisotni učenci, saj so se vsi trudili in osvojili bralno značko.
Sledila je večerja in nadaljevanje našega druženja. Knjižničarka Vida nam je brala zgodbico »Helene Kraljič, Jabolka so najboljša, ko jih zmanjka«. Po branju smo še po skupinah reševali naloge in križanko in tekmovali med seboj. Zmagovalna skupina je odločala o vsebini filmskega večera, ki je sledil. Polni lepih vtisov smo se razporedili po učilnicah in telovadnici ter ob filmu in branju zasanjali v prekratko noč.
koordinatorici Nataša Magdič Kukolj in Vida Tivadar
____________________________________________________________________________________________________________
OŠ Bršljin
Koordinatorica Maja Femc je zadnje srečanje v tem šolskem letu organizirala v naravi – ob gozdičku za šolo. Prebrali in pogovarjali so se o knjigi Partljič.doc. Učenci knjige niso prebrali do konca, ni jih pritegnila (nekatere učenke so povedale, da nerade berejo avtobiografske zgodbe). Učiteljem in upokojencem pa je bila knjiga zelo všeč; pohvalili so izbor zgodb, saj le-ta napoti na ostala pisateljeva dela in je dobra motivacija za nadaljnja branja; všeč jim je tematika in pisateljev način pisanja, ki se dotika resnih, tudi žalostnih tematik, kljub temu pa ostaja humoren, topel, berljiv. Razvila se je živahna debata o življenju nekoč, vsi so delili izkušnje in zgodbe, primerjali smo jih z izkušnjami učencev.
koordinatorica Maja Femc
____________________________________________________________________________________________________________
OŠ Vinica
Na zadnjem srečanju so se pogovarjali o MG projektu v letošnjem šolskem letu, o poteku in knjigah, ki so jih prebrali. Naredili so kratek pregled in vsi so bili zelo zadovoljni. Po sladici je sledilo ustvarjanje BLACKOUT poezije.
Tokrat so ustvarjali z besedilom iz samih prebranih knjig. Udeleženci so izjemno uživali, se zabavali ter bili izjemno kreativni. Drugo leto zagotovo nadaljujejo!
koordinatorica Barbara Stuhne Vuk
____________________________________________________________________________________________________________
OŠ Antona Žnideršiča Ilirska Bistrica
Po več kot dveh letih se nam je končno uspelo srečati v naši šolski knjižnici. Brali smo s skupino prvošolčkov in njihovih staršev oz. starih staršev. Začeli smo z dramatizacijo švedske pravljice Juha iz žeblja, ki jo je pripravila kolegica Mateja Kosič s tretješolkami, nato pa smo brali slikanico Svetlane Makarovič Škrat Kuzma dobi nagrado, se pogovarjali o škratu Kuzmi in njegovih škratovščinah, najbolj pa so jih navdušile ilustracije Tomaža Lavriča. Zelo sem zadovoljna, da smo izpeljali izredno prijetno srečanje: najmlajša udeleženka je stara 7 mesecev, najstarejši udeleženec pa ima nekaj čez 70 let :).
koordinatorica Gabriela B. Blokar
____________________________________________________________________________________________________________
Osnovna šola Polje/Narodna galerija
Brali so pesniško zbirko Andreja Rozmana Roze Pesmi iz galerije: Na začetku mladi niso bili navdušeni nad poezijo, nerodno jim je bilo interpretirati pesmi. Bili so mnenja, da jim bo v galeriji dolgočasno, na koncu pa jim je bilo izredno všeč. Tudi spraševali so veliko, stvari so jih zanimale. Bili so tudi ponosni nad pesmimi, ki so jih na koncu sami napisali ob gledanju slik, čeprav na začetku niso bili prepričani, če bi se jih sploh lotili.
Odrasli pa so z veseljem interpretirali pesmi. Všeč jim je bila ideja o obisku galerije in vodenju. Izvedeli so tudi veliko stvari, ki jih sami niso vedeli. Zelo poučno medgeneracijsko branje.
koordinatorica Mateja Drnovšek Zvonar
____________________________________________________________________________________________________________
OŠ Gornji Petrovci
Učenci 8. razreda, katerim je tudi razredničarka, so v šoli prejeli pesniško zbirko Andreja Rozmana Roze Izbrane Rozine v akciji, ki so jo s starši prebrali doma. Pesem, ki jih je najbolj navdušila, so nato učenci predstavili v šoli, z utemeljitvijo, zakaj so jo skupaj s starši izbrali, dodati pa so morali tudi pesemsko sliko, ki najbolj nazorno uprizarja temo/vsebino pesmi. Učenci so izbrane pesmi predstavljali pri dveh urah slovenščine, kar kaže na to, da so veliko časa namenili tudi pogovoru. Tabu teme so odlično izhodišče za pogovor z najstniki, zato so pri razredni uri izvedli še okroglo mizo in prisluhnili drug drugemu. Starši so povedali, da je branje poezije v družbi pubertetnika zelo zanimiva in dragocena izkušnja.
Z učenci 6. razreda pa so izvedli Noč knjige. Mdr. so brali odlomke iz knjige Čudo avtorja R. J. Palacia in si ogledali film Čudo. Sledila sta nočni počitek in »spanje«, v družbi prijateljev in sošolcev, ter zgodnje jutranje bujenje zaradi ne-izklopljenega alarma, še sreča, saj je tako ostalo dovolj časa za jutranji klepet pred zajtrkom :). Vsak udeleženec je v okviru projekta Medgeneracijskega branja v dar prejel knjigo Pesmi iz galerije Andreja Rozmane Roze. Naslednji dan so pri pouku slovenščine in LUM (medpredmetna povezava) učenci najprej razmišljali o nastanku te posebne pesniške zbirke, nato pa izbrali svojo najljubšo sliko/pesem in izbor utemeljili. »Naloga« čez prvomajske praznike pa je bila, da svojo izbrano pesem predstavijo staršem in da skupaj preberejo še kakšno pesem. Koordinatorico je razveselilo sporočilo učenke, ki ji je pisala, da je knjiga njo in njene starše tako navdušila, da so se v času prvomajskih počitnic odločili za obisk Narodne galerije v Ljubljani.
koordinatorica Breda Kerčmar
____________________________________________________________________________________________________________
OŠ Adama Bohoriča Brestanica
Udeleženci MG branja (14 učenk, 1 učenec in ter 4 učiteljice) so se pogovarjali o dveh knjigah Janje Vidmar Ta slavna Nuška in Kebarie. Izmenjavali so vtise o prebranih knjigah, ju primerjali med seboj in iskali vzporednice s pripetljaji v njihovih življenjih. Prebrali so nekaj zanimivih odlomkov iz knjig in jih komentirali.
V drugem delu srečanja so se osredotočili na knjige, ki so jih prinesli s sabo. To so bile knjige, ki jih trenutno berejo ali pa so jih tako navdušile; naredili so seznam dobrih knjig, ki ga bodo tudi objavili.
koordinatorica Katja Zorčič
____________________________________________________________________________________________________________
OŠ Franja Goloba Prevalje
Medgeneracijska skupina na OŠ Franja Goloba Prevalje pod mentorskim vodstvom Mojce Pungartnik je brala in se pogovarjala o knjigi Vinka Möderndorferja Kit na plaži. Na srečanje so povabili tudi gospo Mileno Verhnjak, specialno pedagoginjo in mamo otroka s posebnimi potrebami (Downov sindrom). Mladi in odrasli bralci so bili navdušeni, skozi iskreno pripoved o lastni življenjski izkušnji in odprt dialog so skupaj rušili nekatere predsodke, ki veljajo v družbi.
____________________________________________________________________________________________________________
OŠ Polje
MG bralna skupina z Osnovne šole Polje (20 mladih in 5 odraslih bralcev) je pod vodstvom mentorice Mateje Drnovšek Zvonar srečanje izvedla v Mestni knjižnici Ljubljana, enota Polje. Ob knjigi Arnfinna Koleruda Milijonček za prijaznost so si izmenjali mnenja o pomenu prijaznosti med ljudmi in se strinjali, da je v sodobnem svetu žal pogosto »denar sveta vladar«.
____________________________________________________________________________________________________________
OŠ Cvetka Golarja Ljutomer
Na OŠ Cvetka Golarja Ljutomer poteka medgeneracijsko branje po več »mehurčkih«; do sedaj smo prejeli poročila iz štirih skupin. Mentorice Marija Kašić, Tamara Jerič Miholič in Vida Tivadar spodbujajo učenke in učence k branju in dejavnostim po branju; prizadevajo si, da zgodbe res doživijo in razumejo. Prebirali so te knjige: Urša Lamut, Kje je pismo za dobrega moža, Ida Mlakar, Kako sta Bibi in Gusti sipala srečo, Jasna Branka Staman, Buča debeluča, Cvetka Sokolov, Buuu, Svetlana Makarovič, Zajčkovo leto in Škrat Kuzma dobi nagrado.
____________________________________________________________________________________________________________
OŠ Dolenjske Toplice
Bralci MG skupine na OŠ Dolenjske Toplice pod vodstvom koordinatorice Marije Andrejčič so se 18. januarja pogovarjali o knjigi Cvetke Bevc Desetka in tudi bilo jih je 10 (5 mladih in 5 odraslih bralcev). Mladim je bila knjiga všeč, odraslim pa malo manj. Veseli so, da projekt sploh poteka kljub koronavirusu in da se družijo na prostem, vsakič na drugi lokaciji, tokrat v Taboru Mojca. Delavci Tabora so jih tudi pogostili in pokazali hišice, v katerih poleti taborijo otroci iz cele Slovenije in zamejstva. Bralcem se je pridružila tudi mucka (glej fotografijo spodaj). Vsak udeleženec je napisal z roko, kaj mu pomeni medgeneracijsko branje.
____________________________________________________________________________________________________________
OŠ Dolenjske Toplice
Na OŠ Dolenjske Toplice se je 10 mladih in prav toliko odraslih bralcev pogovarjalo o knjigi Suzane Tratnik Noben glas. BIla jim je všeč, prav zaradi tematike (lezbičnost, smrt, odrinjensot v družbi idr.). Pod nadstreškom Hokejskega kluba Dolenjske Toplice je sicer precej pihalo, ampak se ne dajo, tudi naslednje srečanje načrtujejo na prostem.
____________________________________________________________________________________________________________
Dve MG bralni delavnici na OŠ Vide Pregarc, Ljubljana, obe pod vodstvom mentorice Tine Pajnik
(1) Bralna delavnica s poezijo (9 odraslih, 3 mladi bralci): v prvem delu so brali in se pogovarjali o poeziji za mladino, v drugem delu pa o poeziji za odrasle, kjer je gostovala tudi Irena Pajnik Beguš, avtorica pesniške zbirke Prepišno, ki piše pesmi tudi v koroškem narečju. Bralci različnih starosti so se povezovali v skupnih čustvenih stanjih, dilemah in tabu tematiki. Dotaknili so se tem, ki so jih zanimale, jih razburile, o katerih razmišljajo. Udeleženci so menili, da bi morali brati več poezije tako v šolskem prostoru kot v vsakdanjem življenju.
(2) Pet učencev Centra Janeza Levca (programa nižjega izobrazbenega standarda), ki v šolskem letu 2021/22 gostujejo na Osnovni šoli Vide Pregarc, je s svojo učiteljico Andrejo Gamser najprej v razredu prebralo pravljico Rdeča kapica. Nato so obiskali šolsko knjižnico, kjer so si ogledali razporeditev knjig in poiskali, kje se nahajajo slikanice bratov Grimm, nato pa so knjižničarki Tini Pajnik pripovedovali o tem, kako se je Rdeča Kapica počutila v volčjem trebuhu, kakšna zver je volk in zakaj je gozd v vseh pravljicah poln nevarnosti. Vedno znova se potrjuje, da je branje sodelovanje, spodbuja razvoj bralne tehnike in medgeneracijske povezanosti.
____________________________________________________________________________________________________________
Dvojezična osnovna šoli II Lendava/2. Sz. Lendvai KÁI
Na dvojezični osnovni šoli II Lendava/2. Sz. Lendvai KÁI, Lendava so pod vodstvom koordinatorice Manuele Sabo preko aplikacije Zoom izvedli praznično medgeneracijsko bralno srečanje. Udeležilo se ga je 20 mladih in 16 odraslih bralcev. Uživali so ob pravljici Ide Mlakar Črnič »Kako sta Bibi in Gusti sipala srečo«, pripovedovali so o praznikih, povedali so, katere vraže poznajo in v katere tudi sami verjamejo, drug drugemu so podelili »virtualno« srečo, razveselili so se unikatnega pujsa (za okras na smreko doma) in ob zaključku tudi zapeli. Zaželeli so si mirne praznike in … že se veselijo naslednjega bralnega srečanja v novem letu :).
____________________________________________________________________________________________________________
CVUI Velenje
V Centru za vzgojo, izobraževanje in usposabljanje Velenje so v MG skupini (9 mladih in 4 odrasli bralci) pod vodstvom mentoric Biljane Horvat in Veronike Furlan brali slikanico Magde Brol »Nekoč je bil… pingvin« (Morfemplus, 2020), izdelali pingvine iz papirja in v razredu priredili lutkovno predstavo. In še to: imeli so se luštno :)
____________________________________________________________________________________________________________
OŠ Vinica
Prvo bralno srečanje na OŠ Vinica - pod vodstvom mentorice Barbare Stuhne Vuk - je potekalo pod naslovom KNJIGA, KI ME JE V TEM LETU NAVODUŠILA/NAVDAHNILA. Srečali so prek spletne aplikacije zoom v večernih urah, ker je udeležencem tako odgovarjalo in zgodilo se je družinsko branje: udeležilo se ga je devet otrok, od tega trije iz vrtca, sicer pa učenci 3. in 4. razreda, odrasli so bili njihovi straši. V Padletu so najprej prilepili naslovnice knjig, nato pa poročali …
_____________________________________________________________________________________________________________
Medgeneracijsko bralno srečanje na konjiški OŠ Pod goro
Uvodno medgeneracijsko bralno srečanje na OŠ Pod goro Slovenske Konjice je pod mentorstvom Maje Olup potekalo v prijetnem vzdušju. Devetošolcem so se pridružili gimnazijci zadnjega letnika domače gimnazije in prostovoljke Društva prijateljev mladine Slovenske Konjice. Mladi so z zanimanjem prisluhnili spominom na življenje v nekdanji Jugoslaviji in zgodbam, ki so jih povedale gospe, saj bodo skupaj brali roman Gorana Vojnovića Jugoslavija, moja dežela.
_____________________________________________________________________________________________________________
Medgeneracijsko branje na OŠ Dolenjske Toplice
Na prvem MG bralnem srečanju, 13. oktobra, se je na OŠ Dolenjske Toplice pod mentorskim vodstvom Marije Andrejčič
zbralo 8 mladih in 11 odraslih bralcev.
Vreme jim je dovoljevalo, da so se - kar v učilnici na prostem! - pogovarjali o počitniškem branju, o knjigah, ki so jih prebrali in o lastnih knjižnicah, ki so jih največ uporabljali v času epidemije.
_____________________________________________________________________________________________________________
MEDGENERACIJSKO BRANJE v šolskem letu 2021/2022
Spoštovani mentorice in mentorji mladih in odraslih bralcev!
Prisrčno vabljeni k sodelovanju v projektu MEDGENERACIJSKO POVEZOVANJE OB LITERARNIH DELIH, KI SO NAMENJENA NAJSTNIKOM IN ODRASLIM (v nadaljevanju MG projekt).
Vabimo vse skupine iz prejšnjih šolskih let, vabljeni pa tudi vsi tisti mentorji, ki še niste sodelovali, pa bi vas to morda zanimalo.
Če bi vas zanimalo sodelovati s svojimi mladimi in odraslimi/starejšimi bralci, vas vljudno prosimo, da to sporočite vodji projekta Tilki Jamnik, na njen e-naslov: tilka.jamnik@bralnaznacka.si.
Z vsakim koordinatorjem skupine se bomo po e-pošti posebej dogovorili za sodelovanje v projektu, prevzem knjig in vse drugo, potrebno za uspešno izvedbo.
Nove skupine, ki to želijo, lahko obišče vodja projekta, da ga predstavi in izvede prvo bralno srečanje.
mag. Tilka Jamnik, podpredsednica, l. r.
VABILO K SODELOVANJU
_____________________________________________________________________________________________________________
MEDGENERACIJSKO BRANJE v šolskem letu 2020/2021
ZAKLJUČNO POROČILO
V tem šolskem letu je projekt potekal že sedmič. Pri Društvu Bralna značka Slovenije – ZPMS smo projekt MEDGENERACIJSKO BRANJE MLADINSKIH KNJIG (kratko: MG branje) v sodelovanju z Javno agencijo za knjigo RS osnovali v šolskem letu 2014/2015. Z njim želimo ob branju mladinskih knjig povezati skupine mladih bralcev 3. triletja OŠ in iz srednjih šol ter odrasle bralce na isti šoli, v bližnji splošni knjižnici, v domačem kraju ipd. Osrednja cilja projekta sta: več branja oz. več bralcev in več medgeneracijskega povezovanja oz. medsebojnega razumevanja. Knjige prispevata Društvo Bralna značka Slovenije – ZPMS in Javna agencija za knjigo RS. V tem šolskem letu pa smo imeli tudi še nekaj knjig, ki so nam jih že darovale slovenske založbe.
Poročilo je osnovano na podlagi vseh poslanih poročil, ki so jih koordinatorice poslale po izvedenih bralnih srečanjih.
MG POROČILO 2020/2021
MNENJA BRALCEV
_____________________________________________________________________________________________________________
V šolskem letu 2020/21 se je v MG projekt javilo 32 skupin.
Tem smo poslali knjige iz zbirk Zlata bralka/zlati bralec Društva Bralna značka Slovenije – ZPMS, Rastem s knjigo JAK-a in darila slovenskih založb (Beletrina, Družina, Grlica, Hart, Knjižna zadruga, Malinc, Mladinska knjiga, Morfemplus, Skrivnost, Sodobnost).
Nekatere skupine imajo knjige še iz lanskega šolskega leta, ker jim je pandemija v spomladanskem času preprečila izvedbo bralnih srečanj.
Do 1. 6. 2021 smo prejeli poročila 32 skupin o 78 bralnih srečanjih (dveh srečanj prek zooma se je udeležila pisateljica Janja Vidmar, šestih srečanj pa tudi posamezne sodelavke Bralne značke). Pravo bogastvo srečanj pa se bo pokazalo šele v končnem poročilu in pri analizi odgovorov (pripravljeno bo ob koncu šolskega leta). Poročila o bralnih srečanjih še prihajajo :).
Na terenu se na različne načine trudijo, da bi v MG skupinah brali in se pogovarjali o prebranih knjigah:
POŠ Cvetka Golarja Ljutomer
Na Podružnični osnovni šoli Cvetka Golarja Ljutomer se je projektu priključilo 7 skupin z 8 mentoricami. Izvajali so branje po skupinah, tudi preko spletnih okolij Zoom. Projekt Medgeneracijskega branja so predstavili tudi na radiu - Murskem valu in v Poročilih ob 17 h.
Medgeneracijsko branje na CVIU Velenje
Učenci pod mentorskim vodstvom Veronike Furlan na CVIU Velenje so zaključili s projektom Medgeneracijsko branje. Pogovorili so se o vseh prebranih knjigah, izvedli kratek kviz in za ostale učence in zaposlene pripravili predstavitev na šolskem hodniku.
Medgeneracijsko branje OŠ Cvetka Golarja Ljutomer
Medgeneracijsko branje na OŠ Šempas
Na OŠ Šempas so se mladi in odrasli bralci pogovarjali o knjigi Janje Vidmar Elvis Škorc.
Poročajo, da jim je bila knjiga všeč in tudi srečanje, ker so ga izvedli kar na prostem!
Lahko pokukate v »padlet«, ki je nastal v ta namen:
oziroma tukaj: https://padlet.com/irenalipicarkomel/medgeneracijski_zid
Medgeneracijsko branje na OŠ Gornji Petrovci
Učenci 7. razreda OŠ Gornji Petrovci so s svojimi starši brali knjigo avtorice Janje Vidmar: Elvis Škorc, genialni štor.
Svoja mnenja so izrazili v obliki pisma Elvisu. Branje je potekalo pod vodstvom učiteljice Brede Kerčmar.
Medgeneracijska bralna skupina na Ekonomski in trgovski šoli Brežice pod mentorskim vodstvom Jadranke Roguljič je brala in se pogovarjala o knjigi Marjane Moškrič »Sanje o belem štrpedu«.
Srečanje MG skupine na OŠ Cirkovce: Branje povezuje - tudi na daljavo | Občina Kidričevo | MojaObčina.si (mojaobcina.si)
Likovni izdelki učencev 2. razreda OŠ Vide Pregarc
Zbrali so jih v Padletu in jih objavili v šolski spletni učilnici, tako da so naredili interaktivno likovno razstavo. Na bralnem srečanju je sodelovalo 22 učencev, spremljali so jih njihovi starši in razredničarka, srečanje je vodila koordinatorica Tina Pajnik.
OŠ Žiri
Tole nam je poslala koordinatorica Majda Treven iz Žirov, kjer v MG skupini sodelujejo starejše bralke iz krajevne knjižnice in učenke z OŠ Žiri.
Tilka Jamnik, vodja projekta
MG branje 2020/2021, delno poročilo, 1. 12. 2020
_____________________________________________________________________________________________________________
OŠ FERDA VESELA ŠENTVID PRI STIČNI
Poročilo o spletnih srečanjih skupine medgeneracijskega branja na OŠ Ferda Vesela Šentvid pri Stični.
Mentorica: Barbara Kostrevc.
Posnetek, ki je nastal med projektom, bodo poslali starostnikom CZBO Šentvid pri Stični.
Posnetek je nastal na podlagi dela Borisa A. Novaka, Oblike neba.
POSNETEK
______________________________________________________________________________________________________________
KNJIGE ZA DELO V MEDGENERACIJSKIH SKUPINAH
Skupinam, ki sodelujejo v projektu Medgeneracijskega branja, knjige za branje podarimo.
Knjige zagotovimo iz zbirk Zlata bralka/zlati bralec Društva Bralna značka Slovenije – ZPMS, Rastem s knjigo JAK-a in daril slovenskih založb.
V letošnjem šolskem letu so knjige podarile naslednje založbe:
Beletrina, Družina, Grlica, Hart, Knjižna zadruga, Malinc, Mladinska knjiga, Morfemplus, Skrivnost in Sodobnost.
Vsem se za podarjene knjige iskreno zahvaljujemo.
______________________________________________________________________________________________________________
MEDGENERACIJSKO BRANJE v šolskem letu 2020/2021
Spoštovani mentorice in mentorji mladih in odraslih bralcev!
Prisrčno vabljeni k sodelovanju v projektu MEDGENERACIJSKO POVEZOVANJE OB LITERARNIH DELIH, KI SO NAMENJENA NAJSTNIKOM IN ODRASLIM (v nadaljevanju MG projekt).
Vabimo vse skupine iz prejšnjih šolskih let, prosimo pa vas tudi, da vabilo posredujete tistim mentorjem, ki še niso sodelovali, pa bi jih to morda zanimalo.
Če bi vas zanimalo sodelovati s svojimi mladimi in odraslimi/starejšimi bralci, vas vljudno prosimo, da to sporočite vodji projekta Tilki Jamnik, na njen e-naslov: tilka.jamnik@bralnaznacka.si.
Z vsakim koordinatorjem skupine se bomo po e-pošti posebej dogovorili za sodelovanje v projektu, prevzem knjig in vse drugo, potrebno za uspešno izvedbo.
Nove skupine, ki to želijo, lahko obišče vodja projekta, da ga predstavi in izvede prvo bralno srečanje.
mag. Tilka Jamnik, podpredsednica, l. r.
VABILO K SODELOVANJU
______________________________________________________________________________________________________________
MEDGENERACIJSKO BRANJE v šolskem letu 2019/2020
ZAKLJUČNO POROČILO
V tem šolskem letu je projekt potekal že šestič. Pri Društvu Bralna značka Slovenije – ZPMS smo projekt MEDGENERACIJSKO BRANJE MLADINSKIH KNJIG (kratko: MG branje) v sodelovanju z Javno agencijo za knjigo RS osnovali v šolskem letu 2014/2015. Z njim želimo ob branju mladinskih knjig povezati skupine mladih bralcev 3. triletja OŠ in iz srednjih šol ter odrasle bralce na isti šoli, v bližnji splošni knjižnici, v domačem kraju ipd. Osrednja cilja projekta sta: več branja oz. več bralcev in več medgeneracijskega povezovanja oz. medsebojnega razumevanja. Knjige prispevata Društvo Bralna značka Slovenije – ZPMS in Javna agencija za knjigo RS. V tem šolskem letu pa smo imeli tudi še nekaj knjig, ki so nam jih že lani darovale slovenske založbe.
Poročilo je osnovano na podlagi vseh poslanih poročil, ki so jih koordinatorice poslale po izvedenih bralnih srečanjih.
MG POROČILO 2019/2020
MNENJA BRALCEV
______________________________________________________________________________________________________________
Kratka poročila o bralnih srečanjih v šolskem letu 2019/2020
14. in 15. novembra sta se Tilka Jamnik in Manca Perko udeležili dveh srečanj Medgeneracijskega branja. 14. 11. sta obiskali OŠ Veliki Gaber, naslednji dan pa še OŠ Pod Goro Slovenske Konjice.
Hvala mentoricama Tanji Korošec in Maji Olup ter vsem prisotnim za vabilo in gostoljubje. Srečanji sta bili več kot uspešni!
OŠ Veliki Gaber (14. 11. 2019)
OŠ Pod Goro Slovenske Konjice (15. 11. 2019)
______________________________________________________________________________________________________________
Poročilo o srečanju skupine medgeneracijskega branja na OŠ Antona Žnideršiča Ilirska Bistrica nam je poslala Gabriela B. Blokar. Pogovarjali so se o tem, kaj berejo učitelji in kaj učenci.
POROČILO
______________________________________________________________________________________________________________
MEDGENERACIJSKO BRANJE v šolskem letu 2018/2019
ZAKLJUČNO POROČILO
Knjige prispevata Društvo Bralna značka Slovenije – ZPMS in Javna agencija za knjigo RS;
v tem šolskem letu pa tudi založbe: Beletrina, Grlica, Hart, Knjižna zadruga, Malinc, Mladinska knjiga, Morfemplus, Skrivnost in Sodobnost.
Poročilo je osnovano na podlagi vseh 44 poročil, ki so jih koordinatorice poslale po izvedenih bralnih srečanjih.
V tem šolskem letu je projekt potekal že petič. Pri Društvu Bralna značka Slovenije – ZPMS smo projekt MEDGENERACIJSKO BRANJE MLADINSKIH KNJIG (kratko: MG branje) v sodelovanju z Javno agencijo za knjigo RS osnovali v šolskem letu 2014/2015. Z njim želimo ob branju mladinskih knjig povezati skupine mladih bralcev 3. triletja OŠ in iz srednjih šol ter odrasle bralce na isti šoli, v bližnji splošni knjižnici, v domačem kraju ipd.
Osrednja cilja projekta sta: več branja oz. več bralcev in več medgeneracijskega povezovanja oz. medsebojnega razumevanja.
MG POROČILO 2018/2019
OBLIKE DELA
VSEBINSKO POROČILO
______________________________________________________________________________________________________________
Kratka poročila o bralnih srečanjih v šolskem letu 2018/2019
OŠ A. Žnideršiča Ilirska Bistrica
Medgeneracijsko bralno srečanje na OŠ Antona Žnideršiča Ilirska Bistrica:
učenke in učenci ter članice Univerze za tretje življenjsko obdobje so se pod vodstvom Gabriele B. Blokar pogovarjali o knjigi Mihe Mazzinija: Zvezde vabijo.
_________________________________________________________________________________________________________________________________
Srednja ekonomska šola in gimnazija Maribor
Dijaki Srednje ekonomske šole in gimnazije Maribor pod vodstvom mentoric Darje Cizel in Simone Ditz so se na tretjem bralnem srečanju pogovarjali o naslednjih knjigah: Ivan Cankar O čebelnjaku in Podobe iz sanj in Voltaire: Kandid ali optimizem.
_______________________________________________________________________________________________________________________________
OŠ Trebnje
POROČILO
________________________________________________________________________________________________________________________________
OŠ Bršljin
Medgeneracijska skupina bralcev na OŠ Bršljin pod mentorskim vodstvom Mojce Balant. Pogovarjali so se o knjigi Sarah Crossan Zavetje vode.
____________________________________________________________________________________________________________________________
Narodna in študijska knjižnica, Trst, Oddelek za mlade bralce
POROČILO
FOTOGRAFIJE
____________________________________________________________________________________________________________________________
OŠ VINICA
POROČILO
___________________________________________________________________________________________________________________________
OŠ POHORSKEGA BATALJONA OPLOTNICA